System wentylacji – rozgrywka nie tylko o jakość powietrza w domu, ale również o zdrowie


Coraz częściej i coraz głośniej mówi się na temat systemów wentylacji w domach. Stare tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej to już przeżytek, wszyscy zwracają się teraz ku nowoczesnym rozwiązaniom grawitacji mechanicznej. Jak tłumaczy specjalista z Wojwent , jest to system, który wykorzystuje gruntowe wymienniki ciepła i zarządzając nimi odpowiednio steruje wymianą powietrza w domu.


1121181_720(2)


Jak to się dzieje? Większość systemów mechanicznych to systemy dwukanałowe (podczas, gdy systemy grawitacyjne to systemy jednokanałowe), co znaczy, że droga odprowadzająca powietrze zanieczyszczone i droga doprowadzająca powietrze świeże nie przecinają się. Gruntowe wymienniki ciepła są w pełni zautomatyzowane, co pozwala mieszkańcom na kontrolę trybu pracy systemu. Można również w nich zamontować dodatkowe filtry, które oczyszczą dokładnie powietrze, które dostanie się do domu (z tego powodu jest to rozwiązanie popularne w dużych miastach, gdzie istnieje problem smogu). Gruntowe wymienniki ciepła mają również możliwość zatrzymania ciepła z odprowadzanego powietrza i przekazania go na powietrze świeże. Z tego też powodu systemy z użyciem gruntowych wymienników ciepła są polecane w nowoczesnym budownictwie, przy szczelnych oknach i drzwiach.


Gruntowe wymienniki ciepła mają również możliwość zatrzymania ciepł.1121181_720(1)


Dużą zaletą tego systemu jest jego nikła zauważalność – gruntowe wymienniki ciepła pracują bardzo cicho, zużywają mało energii elektrycznej, przez co nie są drogie w utrzymaniu.